CAPE TOWN, Africa de Sud — Un meci dintre foștii campioni a produs o greșeală la Cupa Mondială în prima zi, Franța și Uruguay remizând 0-0.

Chiar dacă unele dintre vedetele de top ale turneului - francezul Franck Ribery și uruguaynul Diego Forlan - au arătat fulgerări, teama de a pierde primul joc a înăbușit ambele infracțiuni.

Punctul scăzut a venit atunci când Nicolas Lodeiro din Uruguay a fost expulzat după o provocare sălbatică asupra lui Bacary Sagna în minutul 81 pentru al doilea cartonaș galben.

În cele din urmă, o ratare timpurie de la distanță scurtă a francezului Sidney Govou și o salvare excelentă a lui Fernando Muslera din Uruguay au lăsat Grupa A cât mai deschisă.

program gimnastică olimpică tv

Meciul de pe stadionul 64.100 Green Point a avut puține din emoțiile și drama de la deschiderea 1-1 dintre Africa de Sud și Mexic de la Soccer City, dar rezultatul a lăsat toate cele patru echipe la egalitate cu un punct.

Este aproape un frumos 0-0, a spus selecționerul Franței Raymond Domenech. Dar rezultatul este ceea ce este.

Africa de Sud joacă următoarea cu Uruguay miercuri, cu o zi înainte ca Franța să întâlnească Mexic.

Mai devreme, Rafael Marquez i-a adus Mexicului o remiza 1-1 cu gazda Africa de Sud în meciul de deschidere al Cupei Mondiale, după ce Siphiwe Tshabalala a dat națiunii gazdă un început de vis.

Tshabalala a încheiat o mișcare bine lucrată în minutul 55 pentru a declanșa sărbători sălbatice la Soccer City.

banuti în apă țin muștele departe

Dar sud-africanii l-au lăsat deschis pe fundașul Mexic Marquez în minutul 79, iar acesta a adunat o centrare din stânga pentru a trimite golul egalizator.

În meciul Franța vs. Uruguay, Forlan a spus: Nu au fost multe șanse pentru nicio echipă, nici una nu a vrut să își asume multe șanse, a spus Forlan. A fost foarte complicat. Tot jocul a fost egal, m-am gândit.

Până la 10 bărbați în ultimele 9 minute plus 3 minute de prelungire, Uruguay s-a concentrat pe lovirea mingii din suprafața de pedeapsă și din plasă. Dar chiar și cu un bărbat sus, Franța nu a reușit să găsească un gol.

jeffree star house calabasas

După fluierul final, uruguaienii s-au îmbrățișat, fericiți că au scăpat cu un punct, în timp ce majoritatea jucătorilor francezi păreau îmbufnați, înșelați de dezamăgirea unei ocazii pierdute.

Antrenorul francez Domenech și-a bătut mâna frustrat și apoi le-a băgat adânc în buzunare înainte de a merge să strângă mâna antrenorului Uruguay Oscar Tabarez.

Ambele echipe au fost deranjate de un teren alunecos care a făcut pasele adânci aproape imposibile și l-a lăsat chiar și pe arbitrul japonez Yuichi Nishimmura nesigur de poziție la un moment dat.

Franța a dominat prima repriză, dar lipsa sa de final a arătat lipsa de încredere care o afectează de mult pe campioana din 1998.

A trebuit să ne ferim de un contra ghinionist, a spus Domenech.

Nu am primit stimulul meu din California

O lucrare grozavă a lui Abou Diaby l-a pus pe Ribery pe partea stângă, iar centrarea lui profundă la găsit pe Govou în centru. Dar Govou nu a aruncat mingea spre casă, trimițând-o departe în schimb.

Unele dintre cele mai bune șanse ale Franței au venit de la lovituri goale, de obicei luate de Yoann Gourcuff. La unul, mijlocașul a tras o lovitură liberă în colțul apropiat, forțându-l pe Fernando Muslera să facă o salvare excelentă.

Uruguay, care a câștigat titlul în 1930 și 1950, a avut uneori cel puțin șapte jucători în suprafața sa de pedeapsă pentru a-și găzdui un singur francez.

În mod clar, a vrut să-și dea locului dublei sale remarcabile de atacanți, Forlan și Luis Suarez, pentru a se înfrunta cu apărarea franceză. Și în minutul 17, el l-a depășit pe Bakari Sagna și l-a trecut pe lângă William Gallas, care se mișca încet, pentru a-i oferi portarului Hugo Lloris primul său test. A fost singura șansă a Uruguayului în prima repriză.

În minutul 72, Forlan a avut un șut deschis de la 15 metri pe care l-a trimis tocmai a trecut pe lângă bară.